A helyzetfüggő vezetés elmélete a 20. század egyik legfontosabb menedzsment technikái közé tartozik. Lényege, hogy a vezetői a vezetői kommunikációt mindig a dolgozó fejlettségi szintjéhez igazítja. Ez az alapja a fejlesztő vezetés szemléletének is, amely túlmutat az egyszerű feladatvégzésen, és célja a munkatársak fejlődésének aktív támogatása.
Miben áll a helyzetfüggő vezetés elmélete?
A helyzetfüggő vezetés elmélete egy rugalmas vezetési modell, amely az alkalmazottak fejlettségi szintjéhez és az adott feladatokhoz igazítja a vezetői stílust. Két kulcstényezőt vesz figyelembe: a munkavállalók kompetenciáját (szakértelem) és elkötelezettségét (motiváció).
Hersey és Blanchard, az elmélet megalkotói, a két kulcstényező alapján a dolgozók négy különböző fejlettségi szintjét különböztetik meg:
- Teljesen kezdő: alacsony szaktudás és magas elkötelezettség.
- Tanuló: növekvő tudás, de alacsony motiváció.
- Haladó: megfelelő szaktudás, de ingadozó motiváció.
- Profi: magas szaktudás és magas elkötelezettség.
A vezetői stílusok tekintetében szintén négy fő vezetési stílust különböztetnek meg: irányító (alacsony kompetencia, magas támogatás), edző (alacsony-magas), támogató (magas kompetencia, alacsony támogatás) és delegáló (magas-magas).
A vezetőnek a dolgozó aktuális szintjéhez kell igazítania a vezetési stílusát:
- Irányítás (kevés támogató, sok irányító magatartás) – a teljesen kezdőknél.
- Tanítás/ edzés (sok támogató és sok irányító magatartás) – a tanulóknál.
- Támogatás (döntően támogató, kevés irányító magatartás) – a haladó szinten.
- Delegálás (elenyésző támogató és kevés irányító magatartás) – a profi, fejlett munkatársaknál.
A modell célja, hogy a vezető alkalmazkodjon az alkalmazottak aktuális szükségleteihez, ezzel növelve hatékonyságukat és fejlődésüket. A helyzetfüggő vezetés elősegíti a csapatdinamika javítását és a hosszú távú eredményességet.
A helyzetfüggő vezetés szerint a jó vezető felismeri a dolgozó fejlettségi szintjét, és ehhez igazítja a megfelelő vezetői stílust. Ezt az alábbi ábra szemlélteti.
Hogyan lesz a helyzetfüggő vezetésből fejlesztő vezetés?
A fejlesztő vezetés célja, hogy a dolgozókat folyamatosan a legmagasabb fejlettségi szint felé segítse.
- Helyzetfüggő vezetés: A vezető a dolgozó aktuális szintjén tartja a fókuszt, hogy a feladat hibátlanul elkészüljön.
- Fejlesztő vezetés: Ezen túlmenően minden feladatot a dolgozó fejlődésének szolgálatába állít, segítve őt abban, hogy idővel teljes önállóságot érjen el.
Példa:
Ha egy dolgozó a második fejlettségi szinten van, a helyzetfüggő vezetés a tanítási stílus alkalmazását javasolja a feladat sikeres elvégzése érdekében. A fejlesztő vezetés azonban célul tűzi ki, hogy a dolgozót az idő során a negyedik szintre, a teljes önállóság állapotába juttassa. Így lehetővé válik a delegálás, ami tehermentesíti a vezetőt és biztosítja az önálló, magas színvonalú munkavégzést a dolgozó részéről.
Mi szükséges a fejlesztő vezetéshez?
A fejlesztő vezetés a helyzetfüggő vezetés elveire épít, de azt kiegészíti olyan eszközökkel és megközelítésekkel, amelyek a munkavállalók hosszú távú fejlődésére összpontosítanak. Az alapja, hogy a vezető ne csak az aktuális feladatok elvégzésére fókuszáljon, hanem a csapattagok egyéni képességeinek és motivációjának fejlesztésére is.
1. Támogató vezetői stílus erősítése
A támogató stílus a helyzetfüggő vezetés egyik alappillére, amely a harmadik szintet helyezi előtérbe: a dolgozók felkészültsége és önbizalma megerősítését. A támogató vezető nem csak irányít, hanem bizalmat épít és teret ad az önálló döntéseknek. Például egy junior marketingesnek, aki bizonytalan a kampánytervezésben, a vezető nemcsak technikai támogatást nyújt, hanem bátorítja is, hogy saját ötletekkel álljon elő, és azokat önállóan dolgozza ki.
2. Fejlesztési terv készítése
A fejlesztési terv a dolgozók egyéni céljain és képességein alapul. A vezető felméri, mely területeken van szükség fejlesztésre, majd prioritásokat állít fel. Fontos, hogy egyszerre egy konkrét területre összpontosítson, például egy ügyfélszolgálati munkatársnál az aktív hallgatás készségének fejlesztésére. Miután ezen a területen jelentős fejlődést értek el, áttérhetnek egy új célkitűzésre, például a konfliktuskezelésre.
3. Tudatos vezetői beszélgetések
A fejlesztő vezetés kulcsfontosságú eleme a rendszeres, célzott kommunikáció. A vezető és a munkavállaló közösen határozza meg a fejlődési célokat, amelyeket folyamatosan nyomon követnek. Például egy szoftverfejlesztő esetében a vezetővel közösen meghatározhatják, hogy az elkövetkező hónapokban az algoritmustervezési készségek fejlesztése a fókusz. Ehhez rendszeres egyéni konzultációkat és visszajelzéseket biztosítanak, hogy a haladás folyamatos és mérhető legyen.
A fejlesztő vezetés előnyei
Növeli az önállóságot
A dolgozók képességeik fejlődésével egyre kevesebb iránymutatást és ellenőrzést igényelnek, ami nemcsak hatékonyabb munkavégzést eredményez, hanem a vezetők terheit is csökkenti. Például egy tapasztalatlan projektmenedzser a fejlesztő vezetés támogatásával idővel önállóan képes lesz komplex projekteket vezetni.
Motiválja a csapatot
A fejlődési lehetőség önmagában is erős motivációs tényező. A munkavállalók úgy érzik, hogy megbecsülik őket, és befektetnek a fejlődésükbe. Ez nemcsak elkötelezettebb csapatot eredményez, hanem csökkenti a fluktuációt is.
Javítja a teljesítményt
A dolgozók egyéni szintjéhez igazított vezetés jobban illeszkedik az aktuális képességeikhez, ezáltal gyorsabb és jobb eredményeket hoz. Például egy ügyfélkapcsolati munkatárs, akit személyre szabott tréninggel készítettek fel a tárgyalástechnikákra, hatékonyabban kezeli majd a komplex üzleti helyzeteket.
Hosszú távú előnyök
A fejlesztő vezetés nemcsak a munkateljesítményt javítja, hanem a csapat összetartását is erősíti. Az egyéni fejlődés támogatása megteremti a bizalom és az elkötelezettség alapját, miközben biztosítja, hogy a vállalat felkészült, magabiztos munkatársakkal érje el céljait. Ez a vezetői megközelítés így hosszú távon is fenntartható eredményeket garantál.