A Helyzetfüggő Vezetés az egyik leghasználhatóbb, legelterjedtebb vezetői módszertan. A vezetőképzés és a vezetői kommunikáció alapját képezi, ami hozzá tartozik minden vezető általános vezetői eszköztárához.
A Helyzetfüggő Vezetés eredendően arra szolgál, hogy a dolgozók fejlettségéhez igazodva segítse a megfelelő minőségű munkavégzést.
Továbbgondolva azonban a tudatos és hosszú távú fejlesztés eszköze is lehet. A Fejlesztő Vezetés szolgálatába állítva segít abban, hogy kevesebb legyen a selejt, a leállás, a tévedés, a kétszer végzett munka. Folyamatosan és kitartóan segíti, hogy a dolgozók egyre jobban végezzék munkájukat.
A jobb munkavégzés által csökken a munkahelyi stressz, kevesebb a feszültség, a konfliktus. A munkatársak együttműködőbbé, önállóbbá, megbízhatóbbá válnak. A Fejlesztő Vezetés Rendszerével kiegyensúlyozottabbá válik munkahelyi légkör.
Sok vállalat szembesül a fluktuáció problémájával. Gyakran cserélődnek a dolgozók és folyamatosan szükség van betanításra. Csökkenteni szeretnéd a betanítás idejét és növelni annak hatékonyságát? A Fejlesztő Vezetés Rendszere megkönnyíti és részben automatizálja ezt a feladatot.
A Helyzetfüggő Vezetés megkerülhetetlen a beosztottak irányításában. A Fejlesztő Vezetés szolgálatába állítva pedig megbízhatóbb, önállóbb, hatékonyabb dolgozói csapattal ajándékoz meg Téged. A napi túlélésért való küzdelem helyett örömtelivé teszi a vezetői munkát.
Miért fontos a Helyzetfüggő Vezetés?
A Helyzetfüggő Vezetés Hersey és Blanchard elméletére épül. A Helyzetfüggő Vezetés elméletének lényege, hogy a vezető a dolgozó fejlettségi szintjéhez igazítja viselkedését.
Hersey és Blanchard négy dolgozói fejlettségi szintet különböztet meg. A négy fejlettségi szint a szaktudás és az elkötelezettség eltérő kombinációit jelenti. Alapvető felismerése a módszertannak, hogy az eltérő fejlettségi szintek eltérő vezetői kommunikációt kívánnak.
Nagyon fontos, hogy a vezető olyan magatartást mutasson, ami megfelel a fejlettségi szinteknek. Ha így tesz, az pozitívan hat a munka minőségére és a dolgozó motivációjára is.
A dolgozó fejlettségi szintjétől függ, hogy a vezető irányít, tanít, támogat vagy delegál. További csavar a történetben, hogy a dolgozó fejlettségi szintje feladatonként eltérő lehet. Így különböző helyzetekben eltérő vezetői magatartást igényel ugyanaz a dolgozó. Innen ered tehát a helyzetfüggő vezetés elnevezés, hiszen a vezető magatartása függ attól a helyzettől, amiben a dolgozó találja magát.
Mire épül a Fejlesztő Vezetés?
A helyzetfüggő vezetés képessé teszi a vezetőt, hogy bármilyen fejlettségű dolgozóval hibátlan és tökéletes végeredményt érjen el. A négy vezetői stílus azonban, amit alkalmaz, különbözik egymástól a szükséges ráfordítás idejében, energiájában. Az irányítás és tanítás sok időt, sok energiát vesz el a vezetőtől. A delegálás ezzel szemben a legideálisabb vezetői magatartás és egyben a dolgozónak is a legtöbb motivációt adja.
Megfelelő fejlettségű dolgozók nélkül azonban nem lehet delegálni. A fejletlen dolgozókkal való munka miatt rengeteg az időveszteség, sok a tévedés és a pazarlás. Nem marad idő a valódi vezetői munkára: termék- és cégfejlesztésre, kapcsolatépítésre.
A Fejlesztő Vezetés azt a célt tűzi ki, hogy a dolgozót minden feladatával kapcsolatban eljuttatja a tökéletes fejlettségi szintre. Ez lehetővé teszi, hogy az adott feladatot a vezető delegálni tudja. Ez pedig minden vezető legfőbb célja kell legyen. Ez tehát a helyzetfüggő vezetés továbbgondolása, tudatos alkalmazása.
A munkatársak fejlesztése szorosan hozzá tartozik a vezetői munkához. A fejlesztő vezetés rendszere magában foglalja a szaktudás állandó szinten tartását, a munkavégzés minőségének javítását, a fejlődés nyomon követését.
A fejlesztő vezetéshez éppen ezért helyzetfüggő vezetés mellett a Megegyezéses Eredménycélokkal történő Vezetés és a rendszeres Vezetői Teljesítményértékelések is hozzá tartoznak. Ki kell építeni az elvárások megfogalmazásának és mérésének rendszerét, alkalmazni kell a vezetői beszélgetések és vezetői visszajelzések legjobb eszközeit. Érdemes járatosnak lenni az asszertív önérvényesítésben, a visszajelzési technikákban és különösen a dicséret adásában is.
Kinek segít a Fejlesztő Vezetés Rendszere?
Bárki hatékonyan alkalmazhatja a Fejlesztő Vezetés eszköztárát, akinek beosztottjai vannak.
Különösen alkalmas azonban a Fejlesztő Vezetés olyan vezetők számára, akiknek beosztottjai jól körülhatárolható feladatkörrel rendelkeznek. Ők jellemzően alsó szintű vagy középszintű vezetők, beosztottjaik pedig fizikai vagy adminisztrációs területen dolgozók, ügyintézők, bolti értékesítők, területi képviselők. A helyzetfüggő vezetés és a hozzá kapcsolódó eszközök különösen alkalmasak az alacsonyabb beosztásban dolgozók vezetésére, fejlesztésére
A Fejlesztő Vezetés rendszerét használhatja egy vezető egyénileg is, de kis és középvállalati szinten akár több száz dolgozó értékelése is kezelhető a QuickEE Elektronikus Vezetői Napló segítségével.
Akár egyénileg, akár vállalati szinten alkalmazza valaki a Fejlesztő Vezetést, a rendszer egyszerűen, gyorsan és hatékonyan alkalmazható.